susp_logo_3000x3000_rgb_a

3-Limb model

Model kompensacyjny, trójczłonowy mechanizm płatności dla Uczestników

AOC (Actual Outturn Cost)

Rzeczywisty Koszt Wynikowy porównywany z TOC w celu określenia wypracowanych oszczędności lub przekroczenia kosztów

„ALT” Alliance Leadership Team

Wspólny organ zarządzający Sojuszem Projektowym – Zespół Kierujący Sojuszem

Best-for-Project

„Najlepsze dla projektu”- standard podejmowania decyzji zgodnie z którym decyzje mierzy się w odniesieniu do wspólnych celów/założeń dotyczących tego, co jest najlepsze dla projektu vs. indywidualnych wyników uczestników.

Big room

Przestrzeń, w której wszyscy interesariusze/uczestnicy zespołu mogą pracować razem. Wspólna przestrzeń może wspierać komunikację i dialog, co przekłada się na większą wydajność. Wyniki pracy aktualizowane są w czasie rzeczywistym co skutkuje mniejszą liczbą rewizji i poprawek. Konfiguracja, czas trwania i sposób korzystania z Big Roomu mogą się różnić.

CFT (Cross-Functional Working Team)

Zespoły robocze

„iPAA” interim Project Alliance Agreement

Umowa wstępna sojuszu. Po uzgodnieniu podstawowych parametrów, uczestnicy zawierają umowę tymczasową

IPD (Integrated Project Delivery)

Zintegrowany Proces Realizacji Projektów (IPD) to podejście do realizacji projektów, które integruje kluczowych interesariuszy i ich doświadczenie na czas całego procesu budowalno-inwestycyjnego.

KPI (key performance indicators)

Kryteria efektywności ,,KPI”

KRA (non-cost key result areas)

kluczowe obszary niezwiązane z kosztami „KRA”

Last Planner System (LPS)

System planowania/harmonogramowania oparty na współpracy i zaangażowaniu wszystkich uczestników. LPS integruje planowanie „pull”,  planowanie „make-ready look-ahead”, planowanie z analizą ograniczeń, tygodniowe planowanie pracy oparte na wiarygodnych założeniach oraz wyciąganiu wniosków na podstawie analizy PPC i przyczyn odchylenia.

Limb

Człon w ramach trójczłonowego modelu kompensacyjnego opartego na zasadzie pełnej jawności („3-limb” 100% open-book)

MacLeamy Curve

Krzywa MacLeamy’ego jest wykresem kosztu decyzji na osi czasu trwania projektu budowlanego. Przedstawia ona ideę podejmowania decyzji projektowych jak najwcześniej, gdy możliwość wpływania na pozytywne rezultaty jest zmaksymalizowana, a koszty zmian zminimalizowane.

„no blame culture”

„Bez winy”- koncepcja zbudowana jest wokół pozytywnego przekonania, iż każdy z uczestników pragnie wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi. Co za tym idzie uczestnik nie chce intencjonalnie wykonywać swojej pracy źle lub mówiąc potocznie „na odczepne”.

NOP (Non-owner participant)

Uczestnik niebędący inwestorem

Open book

Powszechnie używany termin określający umowne prawa właścicieli do wglądu i kontroli dokumentacji finansowej wykonawców realizujących projekt

OPS (Overall Performance Score)

Ogólny wskaźnik efektywności

Owner

„Właściciel”- termin odnosi się zazwyczaj do osoby lub organizacji będącej właścicielem obiektu budowlanego, inwestycji. Po polsku termin „właściciel” można stosować zamiennie z „inwestor”, „zamawiający”

„PAA” Project Alliance Agreement.

Docelowa umowa sojuszu projektowego

„PAB” Project Alliance Board

Wspólny organ zarządzający Sojuszem Projektowym – Rada Sojuszu Projektowego

Participant

Uczestnik; główna grupa członków zespołu zaangażowanych w projekt i odpowiedzialnych za jego realizację od początku do końca

PDP (Project Delivery Phase)

Etap przygotowania projektu

Percent Plan Complete (PPC)

Podstawowa miara efektywności systemu planowania, obliczana jako liczba zobowiązań zrealizowanych w określonym czasie podzielona przez całkowitą liczbę zobowiązań podjętych w podanym czasie. Mierzy on odsetek zadań, które zostały w 100% wykonane zgodnie z planem.

PIP (Project Implementation Phase)

Etap realizacji projektu

Project Alliance

Sojusz Projektowy

Project Management Team

Wspólny organ zarządzający Sojuszem Projektowym – Zespół Kierujący Sojuszem

Senior Management Team

Wspólny organ zarządzający Sojuszem Projektowym – Rada Sojuszu Projektowego

TOC (Target Outturn Cost)

Koszt Docelowy Projektu. Podczas iPAA uczestnicy wspólnie opracowują Docelowy Koszt dla projektu. TOC stanowi podstawę modelu kompensacyjnego.

Weekly Work Plan (WWP)

Raporty sprawozdawcze, weryfikujące poziom wykonania zobowiązań, określające zakładane zakończenia zadań, uzgodnione przez zespół projektowy. WWP jest wykorzystywany do określania sukcesu działań planistycznych oraz do ustalania, jakie czynniki ograniczają wydajność, a także stanowi podstawę pomiaru PPC.

Stowarzyszenie Uczestników Sojuszy Projektowych
Plac Defilad 1 lok. 825
00-901 Warszawa
e-mail: biuro@susp.pl